Lískové oříšky - zdravá energie pro tělo i mozek
Lískové oříšky - zdravá energie pro tělo i mozek
seriál :: Bylinky v akci
Výživnost lískových oříšků, pro kterou jsou oblíbené nejen u sportovců, je opravdu značná. Dodávají nám spoustu zdravé energie, posilují naše nervy, chrání nás proti stresu, zlepšují naši paměť, fyzickou kondici, imunitu i mozkovou činnost.
Lísku obecnou u nás najdeme nejen na zahradách, často na ni narazíme i ve volné přírodě, na okrajích lesů, na mezích, u rybníků a podél cest. V našich zeměpisných šířkách se líska vyskytuje nejčastěji jako rozkošatělý keř, některé šlechtěné formy pak mohou mít i tvar stromu. Jako strom též roste ve své pravděpodobné původní vlasti, v oblasti Turecka, kde dorůstá až úctyhodných 25 metrů.
Plody lísky obecné dozrávají v období srpna až koncem září. Pokud máte možnost, určitě si jich udělejte co největší zásobu, a to nejen pro obohacení vašeho kulinářského umění, ale i pro pravidelnou a zdravou přesnídávku..
Oříšky jsou zásobárnou mnoha prospěšných látek
Vysoký obsah tuků (kolem 50-60%) a nezanedbatelné množství bílkovin (kolem 15%) stojí za jejich značnou výživností. Jsou tak výborným zdrojem energie, doplněným o mnoho dalších cenných látek. Najdeme v nich především vitaminy skupiny B, karoteny, v tuku rozpustný vitamin E, je v nich zastoupen dokonce i vitamin C. Za povšimnutí stojí i dlouhý seznam nepostradatelných stopových prvků, v oříšcích najdeme draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, měď, bor, mangan, zinek, chrom, selen a další. Ne nadarmo jsou oříšky velice oblíbenou potravou sportovců a vyznavačů zdravé výživy, jediná hrst oříšků nám často dodá více prospěšných látek, než porce běžného jídla, navíc ve velmi zdravé a přirozené formě.
Oříšky pro čilý mozek i pevné nervy
Oblíbená směs několika druhů ořechů a rozinek, u nás známá jako "studentská", je velmi zdravá laskomina. Dodává energii a odolnost našemu tělu, mozku a nervům, což na denním pořádku potřebují studenti, děti, ale nejen oni. Kombinace výše jmenovaných látek je elixírem na náš nervový systém, oříšky jsou často doporučovány např. ke zvýšení odolnosti vůči stresu a jako prevence a podpora léčby neuróz.
Oříšky, alergie a trávení
Bohužel jsou mezi námi tací, kteří jsou alergičtí na oříšky. Ti se musí striktně vyhýbat všem potravinám s jejich obsahem, někdy dokonce i takovým, kde jsou obsaženy jen ve stopovém množství.
Dalším, méně nebezpečným nešvarem těchto semen je poněkud horší stravitelnost, hlavně u lidí s oslabenou funkcí žaludku nebo žlučníku. Aby nám po oříšcích nebylo těžko, je lepší je buď namlít či nastrouhat, popř. řádně rozkousat. Méně náš zažívací trakt zatížíme také tak, že si oříšky rozložíme do několika menších porcí, zkonzumovaných během dne.
Jak je máte nejraději?
Že jsou oříšky oblíbenou a nepostradatelnou ingrediencí cukrářů, cukrovinkářů a pekařů asi není třeba příliš rozvádět.. cukroví, čokolády, koláče, pečivo, dorty, zmrzliny a dezerty s oříšky jsou u nás velice populární u všech věkových skupin. Oříšky také neodmyslitelně patří do müsli a cereálních tyčinek, kde výrazně zvyšují jejich výživnou hodnotu. Výtečně chutnají např. v bílém jogurtu s medem nebo čokoládou, podobně se dají kombinovat i s tvarohem či kysanou smetanou. Z lískových oříšků se lisuje velice kvalitní a jemný olej, populární u mnohých gurmánů pro úpravu jídel místo běžného rostlinného oleje. Používají se také pro výrobu alkoholických nápojů, zejména likérů, kterým dodávají nezaměnitelné aroma.
Olej z lískových oříšku nachází své uplatnění i v aromaterapii, používá se hlavně k masážím, má také uklidňující a regenerační účinky na naši pleť.
--
použitá literatura: Stromy a jejich léčivá moc