S migrénou bylinky spolehlivě zatočí
S migrénou bylinky spolehlivě zatočí
Každý člověk tyto bolesti zná. V hlavě mu hučí, bolest se stěhuje z místa na místo a i když si bereme silné utišující léky, neopustí nás tento problém delší dobu. Stačí, aby se člověk málo vyspal nebo více rozrušil, a problém je na světě. Zkuste kromě chemických prášků vyzkoušet bylinky. Mají podobný účinek jako růžové tabletky, ale organizmu prokazatelně méně škodí.
Levandule pravá - poznáte ji podle silné až pronikavě nepříjemné vůně. Její účinky jsou ale velmi příznivé, protože dokáže mírnit bolest hlavy pouze čicháním tohoto zvláštního aroma. Pokud neradi čicháte nebo máte zrovna rýmu, nevadí. Bolest hlavy utiší i potírání spánků levandulovým odvarem nebo pití čaje.
Kozlík lékařský – mnoho lidí trpí bolestmi hlavy právě z nervového vypětí. Takto postiženým určitě pomůže čaj z této bylinky. Pokud vám není příjemná chuť „kozlíkového“ čaje, pak ještě před spařením bylinky přidejte mátu. Nebojte, chutě se určitě míchat nebudou, ale více vynikne chuť a vůně obou léčivek. Čaj se doporučuje pít vlažný a nejlépe po malých doušcích. Jeho účinek pocítíte celým tělem.
Majoránka zahradní – stále více hospodyněk se tuto bylinku naučilo pěstovat na domácí zahrádce. Přestože je známá spíše jako ochucovadlo do polévek nebo bramboráků, je také schopná pomoci od bolesti hlavy. Vytvořte si směs ze dvou lžic sušené majoránky a 2 dcl vařící vody. Účinkuje buď potřená na spáncích, nebo přidaná do koupele.
Řimbaba – listy z této bylinky pomohou především lidem, kteří dlouhodobě trpí na bolesti hlavy. Zároveň funguje jako prevence před velkým množstvím migrén. Ten, kdo ji bude užívat pravidelně, dokáže s její pomocí snížit bolestivost až o 70 procent. Rozdíl v podávání řimbaby je v tom, že její pečlivě umyté listy můžete přidat také do salátu nebo z nich připravit léčivý čaj. Účinek sice vyžaduje trpělivé čekání několika měsíců, ale zato je trvalý.
Pokud vás bolest hlav postihne nečekaně a nebudete mít zrovna po ruce žádnou z těchto bylinek, nezoufejte. Když vás v oblasti krku a šíje tlačí tupá bolest a směřuje pomalu směrem výš do hlavy, pomůže vám:
- Teplý polštář se špaldovými slupkami, který si vložíte pod krk (nebo horké oloupané brambory zabalené ve lněné utěrce).
- Studené obklady na čelo.
- Masírování spánků mátovým olejem.
- Pití většího množství tekutin – vody nebo neslazeného ovocného čaje.
- Malá procházka.
Pokud se vám chce, veďte si deník bolesti hlavy, abyste zjistila možné příčiny svých bolestí a mohla jim včas a na dlouho zamezit. Mějte ale na paměti, že dlouhodobé bolesti hlavy mohou mít i jiné příčiny, než je právě stres. V každém případě byste měla o vašem trápení informovat praktického nebo speciálního lékaře. Jen tak se dokážete vyvarovat mnohem závažnějším onemocněním. Tělo vám dává jasný signál.
Autor: Lucie Janečková
ZDROJ: http://www.prokrasnetelo.cz/clanky/bylinky-pro-domaci-recepty-na-krasu/