Prvního srpna totiž nastává prastará několikadenní přírodní slavnost keltského svátku „Lugnasad“ (viz můj článek Dnes máme svátek Lugnasad), která je spojována právě se sklizní obilí. A tento jev jako kdyby si toho byl vědom a právě v tomto období předvádí své vrcholné kousky. Vždyť i před šestnácti lety, v roce 1994, kdy se poprvé v masovém měřítku začal tento jev objevovat i v České republice, tak jeho start začínal právě v období Lugnasadu. A co letos v Anglii?

stanton.jpgJak jsem psal již v minulém agrosymbolovém zpravodajství „V tom anglickém obilí tam se zas dějí věci!“, tak v tomto období byl v obilí zaznamenán podivný jev. Nejedná se o klasický piktogram s ostrými hranami, ale o něco, co bych si dovolil nazvat jakýmsi bratříčkem tohoto fenoménu. Zvláštní obrazce, jako by brázdy, ke kterým navíc vedou jakési obří otisky stop. Obilí zde není položeno spirálovitě kolem dokola, ale paprskovitě směrem ven.  Tento fenomén se objevil u Silbury Hillu a u Westbury. A nově také u Staton St. Bernard. Avšak zde byl přeci jen o něco dokonalejší.  Ona podivná brázda zde vytvořila prstenec se stojatým obilím uprostřed. Zajímavé je i to, že jak tento kruh, tak stejně kruh u Westbury, obsahoval ještě jakýsi vnější oblouček.  Prstenec Staton St. Bernard se objevil 8. srpna 2010 a můžete si ho prohlédnout na Stanton St. Bernard (2), nr All Cannings.

barge.jpgA v 8. srpnu 2010 ještě chvíli zůstaneme, protože tuto noc nové agrosymboly v okolí opravdu doslova řádili. A to tak, že zde vznikly dva, dalo by se říci, fraktálové obrazce, jejichž tvar byl velice podobný. Pokud by se totiž náhodou přišlo na to, že tyto agrosymboly jsou padělky, rázem by musela vzniknout nová záhada, a to záhada telepatického přenosu myšlenek. Ale až se podíváte na nádheru oněch obrazců, dáte mi za pravdu, že něco takového vyrobit za noc je téměř nemožné. A navíc doslova pár desítek metru od Barge Inn, největšího centra, kam se sjíždějí záhadologové z celého světa, aby tomuto fenoménu přišli na kloub (včetně mne v roce 2008 – vice na ANGLIE 2008). Jako v případě letošního obrazce u Stanton Bridge, který vypadá jako půlměsíc, na jehož kraji jsou dva hlemýžďovité fraktály.

Onen druhý jemu podobný obrazec, který se tu samou noc objevil na úpatí u bíléhopewsey.jpg koně u Pewsey (Po stopách obřích křídových postav), je ještě úžasnější. Onen půlměsíc je namísto prstence vyjádřený cca čtyřiceti kroužky, přičemž vedle každého kroužku jsou ještě dva menší. V místě, kde předešlý obrazec má oné šnekovité fraktály, tak zde se objevila činka zasazená do několika kruhů. Jenomže bohužel, výskyt obrazce zřejmě znervóznil majitele pole, a tak hned následující den nechal tento přenádherný obrazec posekat. Více informací na Pewsey White Horse .

rochford.jpgMilou retrovzpomínkou na 1. polovinu 90. let byl i hezký agrosymbol ve tvaru činky s klasickým „klíčem ve tvaru F“, který se objevil 2. srpna u Rochfordu v hrabství Essex východně od Londýna. Více o něm na  Winters , nr Rochford.

 

whitefield.jpgJeden zajímavý 3D obrazec nám přichystal 3. srpen. Tu noc se na poli u Whitefield Hill nedaleko Chiseldonu objevil obrazec, který, kdybych chtěl k něčemu přirovnat, tak ke „kráječi na vajíčka“. Prostě dva pruhované čtverce, jehož pruhy jsou uprostřed zvláštním způsobem zvlněny, že dodají pocit dolíku. Více na Whitefield Hill. 

lurkeley.jpgVe stejnou noc 3. srpna se objevil na Lurkeley Hill u East Kennett na první pohled obyčejný kříž. Jenomže obilí v jednotlivých kruzích bylo zajímavým způsobem poskládáno, dalo by se říci, že až doslova propleteno. A to hlavně ve středových částech. Více na Lurkeley Hill.

horton.jpgOdtud se nyní přesuňme několik kilometrů na jihozápad k obci Horton, kde se v meandru Kennettsko-avonského kanálu objevil 9. srpna 2010 zajímavý obrazec ve tvaru trojúhelníku který obklopuje šest ohnutých hranolů. Onen trojúhelník si však po bližším prozkoumání můžeme představit jako jehlan umístěný na rohu krychle, tedy něco podobného, jako byl letošní piktogram u Fosbury (Červencové agrosymboly dobývají Evropu). A i tento nový obrazec u Hortonu si můžete prohlédnout na cropcirleconnectoru Horton , nr Devizes

beckhampton.jpgPosledním anglickým obrazcem, o kterém se chci v tomto díle zmínit, je jakýsi svícen nebo možná také svatý grál s hostií (to už nechám na vaší fantazii, ale mne to tak připomíná), který se objevil 13. srpna u Beckhamptonu nedaleko Avebury. Tento zajímavý obrazec ozdobil pole nedaleko hlavní silnice ve směru na Devizes. Více na  Northdowns , nr Beckhampton

norsko.jpgPři přesunu z Anglie na kontinent bych se chtěl ještě zmínit o třech obrazcích. První se objevil v 9. srpna v Norsku u města Skien a podobá se jakému si vláčku. Další přibyl tentýž den našim západním sousedům u města Zeven v Dolním Sasku. Není nijak složitý, vypadá jako kruh s prstencem obkroužený třemi oblouky. A ten třetí obrazec, ten se objevil u nás v České republice 10. srpna u Sebranic v okrese Blansko.zeven.jpg

V souvislosti s našimi českými obrazci, bych se chtěl zmínit ještě o tom, že letos se u nás zas objevila jistá skupina vtipálků, která o sobě ráda tvrdí, že ty obrazce vyrábí. Ostatně takovéto snahy doprovází tento fenomén snad už od jeho vzniku. Někdo o sobě prohlásí, že některý obrazec vyrobil, a to aniž by to nějak dokázal. A ta část skeptické veřejnosti, která postrádá jakékoliv kritické myšlení, jim na to samozřejmě skočí a začne se bláhově domnívat, že je tím celá záhada vyřešena. Vyřešeno tím samozřejmě není nic, nemluvě o tom, že badatelé z rozboru rostlin a především z rozboru buněčné struktury dokáží určit, jaký obrazec je pravý a jaký byl vytvořen uměle. To byl případ i dvou důchodců a legendárních šlapačů Davea  Chorleye a Douga Bowera, kteří o sobě začali v roce 1991 tvrdit, že ty anglické obrazce tam vyrábějí oni. Pravda je taková, že když pak byli konfrontováni s badateli, nedokázali na jejich všetečné otázky ani pořádně odpovědět. Nemluvě o tom, když své umění měli ukázat na veřejnosti, vzmohli se jen na malý jednoduchý kroužek. A tak se oba na stará kolena zesměšnili. Ostatně patří jim to, a to stejně jako každému, kdo se snaží výzkum nějakého jevu zavést do slepé uličky.  

Speciální googlemapa s vyznačením nejnovějších kruhů v obilí.

 

Zdroje (včetně použitých fotografií a schémat):

www.cropcircleconnector.com/2010/2010.html

www.cropcircle-archive.com/archive/index.php

http://www.kpufo.cz/oblasti/agr/agro.htm

odkazy uvedené v článku

 

Související články :

6. díl: V tom anglickém obilí tam se zas dějí věci!

5. díl: Červencové agrosymboly dobývají Evropu           

4. díl: Návrat fraktálových a kódových a 3D obrazců v obilí

3. díl: Anglie dostává na frak od Itálie

2. díl:  Mystická galerie v obilných lánech

1. díl: No vida, už je to tady! První agrosymboly letoška!

 

A související rubriky:

Kruhy v obilí - rok 2010

Kruhy v obilí - rok 2009

Kruhy v obilí - rok 2008

Odkaz na stránky pana Libora Čermáka -

http://liborcermak.blog.idnes.cz/c/151011/Srpnove-agrosymboly.html