PRAVĚK - Prvohory
Pravěk - Prvohory

Další části kontinetu mizí pod vodou a znovu se vynořují. Konečně doznívá chladnější podnebí a začíná se zřetelně oteplovat. Souš je ale dosud pustá a holá, zemská kůra je v pohybu a v atmosféře je stále velmi málo kyslíku.

- 500 mil. Ordovik - také na souši se objevují první rostliny a v moři obratlovci, díky tomu se zvyšuje i množství kyslíku v atmosféře a začínají se rozlišovat podnební pásma. Dále opět začíná silná sopečná činnost a vrásnění dosud plochého povrchu.
- 445 mil. Silur - v moři se objevují první potvory, které mají čelisti, žraloci a pancířovití na zemi zase první členovci. Začíná horotvorná činnost a i když se objevují první vyšší rostliny, souše je dosud téměř pustá a bez života.
- 395 mil. Devon, éra Hyperborejská. Pustá země začíná zarůstat, objevují se první lesy. Stále se otepluje a zvyšuje se množství srážek, rozvíjí se suchozemské rostliny a vznikají první uhelné sloje, spousty řek, lagun, jezer a močálů. Na souši se objevují první čtvernožci, obratlovci, obojživelníci schopní již dýchat vzduch. Nastávají velké horotvorné a klimatické změny, mladá planeta je stále ve stádiu horečného utváření. Vymírá mnoho nepřizpůsobivých druhů. Těla lidí se začínají pomalu zhmotňovat a klesají na jemnohmotnou úroveň.
- 345 mil. Karbon. Lesy se mění již v hluboké pralesy, vegetace je v bujném rozpuku (plavuně, přesličky, kapradiny) a začíná se odlišovat - jiná květena je na Hyperborei (evropská), jiná na Gondwaně. I když panuje vlhké a teplé podnebí, rozsáhlé části jižní Gondwany jsou stále zaledněny. Na Zemi probíhá nadále silná horotvorná a sopečná činnost, která zvyšuje podíl oxidu uhličitého a skleníkový efekt. V vzduchu se objevuje záplava nejrůznějšího hmyzu a na zemi první plazi.

- 280 mil. Perm. Mohutné rostlinstvo vstřebává postupně oxid uhličitý a podnebí se stává suchým až pouštím. Klima se opět výrazně mění, vymírá mnoho druhů a přicházejí nové. Jižní části Gondwany jsou stále pod ledem. Na souši se objevují první teplokrevní živočichové - savcovití plazi a malí ještěři, ale hromadně vymírají bezobratlí.
- 250 mil. Země se přesouvá na 2. úroveň od Slunce a
nastávají obrovská sucha a horka. Planeta se mění v poušť, kterou
bičují písečné bouře. Vymírá většina živočichů i prvních savcovitých
ještěrů. Co bylo příčinou těchto změn se neuvádí, ale mluví se i o
meteoritu.
- 248 mil. Po prvním ochlazení nastává vývoj nové
řady živočichů, vedle savcovitých plazů první malí studenokrevní
ještěři. Teplota země je však dosud i v těch nechladnějších částech o
40% vyšší, než dnes.
ZDROJ: http://dejepis.mysteria.cz/pravek/?id=2