Ostrov Elba
Ostrov Elba
V současné době je Italský ostrov Elba znám svou neuvěřitelně krásnou přírodou a malebnou krajinou. Tento nádherný ostrov byl v minulosti proslaven Francouzským císařem Napoleonem, který zde několik měsíců pobýval v nuceném exilu. Elba je rozlohou největší ostrov Toskánských ostrovů a po Sicílii a Sardinii třetí největší italský ostrov.
Zajímavosti
Historie ostrova Elba
Díky svým nalezištím železné rudy a dobré poloze byl ostrov Elba znám již nejstarším civilizacím. V době, kdy byla tato část Evropy obydlena Etrusky, vznikly zde první doly. Další doly byly na Elbě vybudovány po roce 480 př. n. l. starými Římany. Řekové nazývali Elbu Aethalia, což jejich jazykem znamená plamen. Toto pojmenování si ostrov zasloužil díky plamenům nad pecem, kde se železo vyrábělo.
Po
Římanech byla Elba pustošena nájezdy Sracénů a Barbarů. Počátkem 11.
století připad ostrov pod vlastnictví Pisy. Když Pisu roku 1398 koupil
milánský rod Viscontů, Elba přešla do vlastnictví pánů z rodu Appiani z
města Piombino, kde zůstala po dvě století. Roku 1546 získal část
ostrova Cosimo I de Medici; ten opevnil přístav Portoferraio a
přejmenoval jej na „Cosmopoli“. Zbývající část Elby se stala roku 1577
opět vlastnictvím Appianiů. Roku 1603 se zmocnil přístavu Porto Azzurro
Filip II. Španělský a vystavěl zde dvě pevnosti. V roce 1802 se stala
Elba francouzským územím a nastal její hospodářský rozkvět.
3. 5. 1814 se Elba stala prvním z ostrovů, které navštívil Napoleon Bonaparte během svéhu nuceného exilu po vynucené abdikaci a podepsání Smlouvy z Fontainebleau. Zajímavostí je, že jej jmenovali císažem ostrova a k dispozici měl gardu, která čítala 600 mužů. Samozřejmě byl pouze formálním vládcem ostrova, kolem kterého i nadále hlídkovaly britské lodě. Napoleon Bonaparte provedl na ostrově několik sociálních e ekonomických reforem, které vedly ke zlepšení životních podmínek obyvatel ostrova. Bonaparte pobýval na Elbě necelých 10 měsíců, dokud 26. 2. 1815 neuprchl zpět do Francie. Po porážce v bitvě u Waterloo byl internován podruhé, na odlehlém ostrově Svatá Helena v Atlantickém oceánu.
Po Vídeňském kongresu připadla Elba Toskánskému velkoknížectví. V roce 1860 se pak stala součástí sjednoceného Italského království. Za druhé světové války ostrov obsadili Němci a jejich armáda se zde silně opevnila. 17. června 1944 byl ostrov, po těžkém boji, osvobozen francouzskými vojáky.
V dnešních dnech je Elba známa pěstováním vinné révy a je velmi oblíbena jako turistický cíl nejen pro svou bohatou historii, ale především díky své nádherné přírodě.
Kuchyně a víno ostrova Elba
Elbská kuchyně
Tradiční
Elbská kuchyně je založena především na jednoduchých pokrmech, u
kterých dominuje fantazie a znalost vybíraných ingrediencí. Kuchyně na
Elbě byla v minulosti poměrně chudá, nicméně díky turistickému ruchu
prožívá rozmach. Mezi nejvíce oblíbená a vyhledávaná jídla se řadí ty,
která často vyžadují složitou a zdlouhavou přípravu. Jako příklady
můžeme uvěst následující:
“Lo Stoccafisso alla RIESE” – tradiční elbské jídlo připravené z ančoviček, cibule, rajčat, bazalky, petržele, zelené papriky, černých oliv, kaparri a samozřejmostí je také použití olivového oleje, chilli a soli.
“Gurguglione” je další Elbská specialita, pocházející z Rio Elba. Tento pokrm je z oblíbené dušené zeleniny.
Mezi další pokrm patří například rizoto s inkoustem ze sépie zvané “nero di Seppia“, plněné kalamáry a slavné vynikající dušené ryby “cacciucco“. Méně složité, ale neméně oblíbené jsou na ostrově vařené chobotnice, malé smažené “zerri” ryby a konečně nenadívané sardinky.
Elbská vína
Ke všem zmíněným pokrnům je tradicí na Elbě konzumovat víno. Přes radikální snížení produkce vína za posledních 50 roků (ze 3000 hektarů vinic na současných 200 hektarů), se obyvatelům Elby stále daří vyrábět celou řadu vynikajících vín, která jsou již několik let klasifikována jako DOC (italská záruka kvalita). Mezi nejznámější vína se řadí Elba Bianco (bílé), Elba Rosso (červené), Rosato (rose), Moscato a Aleatico (sladká desertní vína).
Tipy na výlety
Turistické výlety
Celý ostrov je pokryt pěknými turistickými a cykloturistickými trasami. Pro sportovce je možnost si na ostrově zapůjčit horské kolo, za jehož půjčení se platí okolo okolo 10€/den. Překrásné vyhlídky samozřejmě můžete také hledat na vlastních nohou. Rozhodně se to vyplatí.
Východní pobřeží
Na východním pobřeží jsou nejnavštěvovanější městečka Porto Azzuro, které bylo v 17. století opevněno Španěli a vinařské a hornické městečko Capoliveri. Za návštěvu stojí také povrchové doly na železnou rudu v městečku Rio Marina.
Západní pobřeží
Z Portoferraia směrem na západ přes malé městečko Procchio, ležící u stejnojmenného zálivu se po 18 km dostaneme do vesnice Marciana Marina, která je rovněž oblíbeným přímořským místem. Asi 4 km směrem do vnitrozemí se z Marciana Marina dostaneme k Fort Poggio (359 m), další 4 km vedou k obci Marciana (375 m) se zříceninou hradu stojící uprostřed kaštanových lesů. Odtud jezdí lanovka na nejvyšší horu ostrova – Monte Capanne.
Villa Napoleone
Villa Napoleone je letní residence císaře Napoleona z dob jeho exilu na ostrově Elba. Nachází se asi 6 km na západ od Portoferraia na svahu zalesněného a vegetací porostlého Monte San Martino. Poblíž letního sídla je budova, v níž je umístěna Pinacoteca Foresiana (sbírka obrazů z období Napoleonovy vlády), mimo jiné jsou zde vystavena díla Antonia Canovy (Galatea), Quida Reniho a Salvatora Rosy.
Města a místa
Portoferraio
Portoferraio je hlavním městem ostrova Elba. Jedná se o překrásné přístavní kamenné středověkké město, které je současně nejlidnatější částí ostrova. V kouzelných uličkách narazíte na spoustu kavárniček, barů, obchůdků a restaurací s venkovním posezením. Dominantou města je mohutná pevnost, která sloužila jako obrana města před nepřáteli. Za prohlídku stojí nejen pevnost, ale i malebné uličky, táhnoucí se do kopce k ní.
Cavo
Romantické městečko ližící na východním cípu ostrova je proslulé svými oblázkovými plážemi, na kterých díky odlehlosti městečka nezřídka narazíte na naprosté soukromí.
Bagnaia Lido
Naproti Potoferraiu, v severní části ostrova se nachází malé přímořské letovisko Bagnaia Lido. Jeho okolí dominuje Volterraio, hrad z 11. století. Hrad je častým cílem turistů a cyklistů, protože poskytuje nádherný výhled na pobřeží ostrova.
Capolveri
Hornické a vinařské městečko, které naleznete na jihovýchodě ostrova nabízí krásné panoramatické výhledy na pobřeží Elby. V okolí 5 km se nachází nejhezčí pláže ostrova. Toto městečko je ideální výchozí bod pro vaše toulky po písčitých či skalnatých plážích nebo po ostrově.
Marciana Marina
Další ze severních městeček s historickým centrem umožňuje výlety k obci a zřícenině Marciana a k nejvyššímu vrcholu ostrova Monte Capanne (1019m), ne který vede lanovka. Monte Capanne poskytuje krásný výhled na celý ostrov, Korsiku, Italské pobřeží, ostrovy Pianosa, Montecristo, Capraia i na moře.
Lacona
Městečko s příjemnou atmosférou. Dlouhá písečná pláž nabízí bezproblémové koupání i pro rodiny s malými dětmi. V okolí jsou krásné zelené kopce s bohatou vegetací.
Fetovia
Průzračné moře, klid, krásná příroda a minimum zástavby činí z místa vyhledávané romantické letovisko.
Marina di Campo
Klasické středomořské městečko s chladnými kamennými uličkami, kavárničkami, butiky a restauracemi. Marina di Campo nabízí svým hostům vše, co si o dovolené lze jen přát – přes den slunění a koupání, navečer rušný společenský život, promenády a zábavu. Proto není divu, že se jedná o lokalitu, vyhledávanou zahraniční klientelou a známými osobnostmi.